Jak co roku dziś, czyli 3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w 1992 roku.

Ustanawiając ten dzień, ONZ chciała zwrócić uwagę na problemy tej grupy społecznej i podkreślić konieczność działań na rzecz integracji osób niepełnosprawnych z resztą społeczeństwa. W Polsce jest ok. 5,5 mln niepełnosprawnych. Najczęstszą przyczyną niepełnosprawności są schorzenia układu krążenia, narządów ruchu i neurologiczne.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych obejrzeliśmy film „Nietykalni”, który opowiada o tym jak Philippe, bogaty arystokrata z Paryża, jest sparaliżowany w wyniku wypadku na paralotni i szuka opiekuna. Niespodziewanie do pracy zostaje przyjęty niewykwalifikowany pielęgniarz z referencjami, ale pochodzący z Senegalu, czarnoskóry złodziejaszek z przedmieść, Driss. Między dwoma mężczyznami wytwarza się specyficzna nić porozumienia. Fabuła oparta jest na autentycznej historii.

Drugim filmem był „Cyrk motyli”, niezależny film krótkometrażowy. Akcja filmu dzieje się czasach Wielkiego Kryzysu i przedstawia grupę cyrkową, która podróżuje ze swoimi występami i podnosi ludzi na duchu. Podczas wizyty w przydrożnym cyrku spotykają człowieka bez kończyn, który postanawia przyłączyć się do nich, by poprawić swój los.

 Pragniemy złożyć wszystkim naszym niepełnosprawnym życzenia wszelkiej pomyślności,

uśmiechu na co dzień, wytrwałości w pokonywaniu codziennych trudności

oraz w dążeniu do realizacji własnych marzeń i planów.

Niech ten dzień będzie wyjątkowy, a każdy kolejny niech przynosi radość i szczęście.

 

Tagged with →  
Share →